פסיכולוגית מומחית

קליניקה: רח' העבודה 14 כפר סבא
טלפון: 09-7672944
פקס: 09-7678506
סלולרי: 052-4415421
דוא"ל: rivkadar@gmail.com

טיפול זוגי

כשריקי (שם בדוי) התקשרה אלי, היא סיפרה שהיא נשואה לדני (שם בדוי) מזה 7 שנים. יש להם שני ילדים: מורן (שם בדוי) בת ה-5 ועידו (שם בדוי) בן השנתיים.
ריקי הסבירה כי לאחרונה הם חווים קשיים בזוגיות, מעבר לכך לא פירטה. בפגישה הם ציינו כי הגיעו בשתי מכוניות נפרדות. הם ישבו קפואים בכורסאות וניסו לא להביט האחד על השני.
ריקי פתחה את הפגישה וסיפרה שרק לאחר שידולים רבים מצידה דני הסכים להגיע לפגישות ייעוץ. דני הסביר שהוא איננו מאמין "בכל השטויות האלו". שאלתי אותו אם הוא מאמין בכך שהדברים מסתדרים מעצמם והוא ענה: "לא, אני השלמתי כבר עם זה שזו מערכת היחסים בינינו. אין שלווה בבית. ריקי מחפשת מריבות כל הזמן. היא לא מרוצה מכלום. אני לא שווה בעיניה כבעל. היא כל הזמן משווה אותי לבעלים של החברות שלה, שהם בעיניה בעלים טובים ואני כנראה אדם לא טוב, אבא לא טוב ובעל לא טוב. אין מה לעשות. ככה היא חושבת וזה מה שיש".
במהלך אותה פגישה ראשונה, אחת מני רבות, דיברה ריקי, בניגוד גמור למה שבעלה חשב, על הכבוד שהיא רוחשת לבעלה. על כך שנישאה לו מאהבה עזה, כי ידעה שתמיד תוכל לסמוך עליו ותמיד העריכה אותו. דני היה מופתע. הוא אמר שהיא מעולם לא אמרה לו את הדברים הללו. לשאלתי השיב כי החליט לשאת אותה לאישה כי אהב בה הכול והיום הוא עדיין אוהב אותה כמו אז, אבל הוא היה בטוח לפני הפגישה שהיא כבר מרגישה אחרת, והוא כבר מיואש ממה שקורה ביניהם.
במהלך הפגישות התמקדנו בציפיות שהיו להם מהנישואין, בפנטזיות בקשר לחיים משותפים, אותן הם הביאו לקשר ביניהם ובתקשורת ביניהם בעת משבר. ריקי ודני החליטו לעשות הכול בכדי לשפר את התקשורת ביניהם וליצור דיאלוג פתוח ואמיתי שיאפשר פתרון יעיל גם בעיתות משבר.

טיפול זוגי, מטבעו, מתמקד במערכת יחסים זוגית. במהלך המפגשים, תשומת הלב נראית, לעיתים, כמוסטת ומוטה לכיוון אחד מבני הזוג, אך הטיפול תמיד נשאר ממוקד בשיפור מערכת היחסים הזוגית. במקרים רבים אחד מבני הזוג מביע התנגדות לקיום הפגישות, חוסר אמון ביכולתן לסייע וספק ביעילות התחום הטיפול באשר הוא. חשוב להדגיש שגם אם נקודת ההתחלה היא כזאת, אין מצב זה מונע הצלחה במהלך פגישות הייעוץ ושיפור ניכר ודרסטי בזוגיות. במהלך הטיפול הזוגי בני הזוג לומדים להקשיב איש למצוקות וצרכי בני זוגו, לשתף את בני זוגם ברגשות, ברצונות ובצרכים המלווים אותם ולנסות ולהתמודד עם מחלוקות ביניהם בדרכים חיוביות.
כל הזכויות שמורות לרבקה דר - פסיכולוגית חינוכית מומחית